Sitemap
 
Sök
Start
Kulturombud
Produktioner
Biljetter
Press
Kontakt
Arkiv
ATT JOBBA I KORTA PROCESSER

Psykoterapi X5 är lite av ett experiment för oss på Månteatern. Ett tema men fem fristående iscensättningar, korta repetitionstider och många repliker att öva in. Två veckors repetition där varje föreställning spelas ungefär fem gånger, under tiden repeteras nästa föreställning, ett högt tempo och antagligen ett spännande resultat.


Här är regissören Olle Törnqvists tankar om att jobba i korta processer.

Jag tror att det kan vara uppfriskande, ja rent av utbildande, att ibland arbeta i kortare processer. Att vara tvungen att lita på sina erfarenheter och sin kunskap. Gör man det dessutom i serier, blir varje nytt ”avsnitt” en del av en helhet och på så sätt inte så avgörande.

Det blir lite av en turnering att kasta sig in i ett rapidprojekt.

Att vi sen skall undersöka och gestalta terapeutiska processer gör hela arbetet till ett önskeprojekt. Dramatik handlar ju om att gestalta människor i möten. Vad kan då vara mera dramatiskt än att arbeta med grundsituationen; människor i möten med sig själv.

/Olle Törnqvist
Vitt rum med röda flätor och sol
Fem föreläsningskvällar med Aning
Lövet
Kennert, Fru Bergström och Daisy